Datum: 22.03.2023

Vložil: VÁCLAV STANĚK

Titulek: Co jet s celou rodinou nejen za šachemk moři

Chtěl bych Vás požádat o zveřejnění následující informace.
Předem děkuji.
Zdraví Vašek Staněk,
trenér I. třídy.
--------------

ŠACHOVÝ POBYT U MOŘE – TRPANJ 2023
TERMÍNY 18.-27.8. a 25.8.-3.9. (či 18.8.-3.9.) - dny odjezdu a příjezdu domů.

Jsou zváni šachisté - jednotlivci, tj. dospělí i děti (o jejich bezpečnost bude – námi vedoucími a agenturou - postaráno), celé skupiny,
či celé rodiny (vč. malých dětí pod dozorem rodičů) a i ti, kteří v Trpanji s nimi chtějí čerpat dovolenou.

CENA pro účastníky prvního i druhého turnusu je 17 500 Kč – cena platí do 20.4.2023 (potom vyšší).

V ceně je doprava zájezdovým autobusem, kvalitní ubytování i strava.
Při účasti na obou turnusech se snižují náklady cestovného.

Šachový program bude záviset na kvalitě frekventantů. Přednášky (taktika, strategie, koncovky) se uskuteční u velké nástěnné tabule pokud možno u moře. Budou se konat turnaje, rozbory partií, bodovací soutěže. Chceme uspořádat lekce pro začátečníky (vč. předškoláků, maminek), zajímavé povídání o šachu - vše zajímavou formou.

Širokou nabídku ocení rodiny: přihlásit se mohou na workshop (fotografický, modelingový, MakeUp, moderátorský), účast na orientálních, či flirt dance, …, relaxační a meditační techniku, jógu, na cvičení „na zdravá záda, klouby a páteř“. K využití je i léčivé bahno.
Někdo si nevybere a raději bude čerpat dovolenou dle svých představ.

Do Trpanje pojedu již potřetí, poprvé jako vedoucí-trenér „šachového pobytu“. Tuto destinaci jsem si velmi oblíbil.
Nad rámec INFO, které získáte s webu, chci přidat svoje „pocitové hodnocení“.

TRPANJ
Nádherné místo, krásná krajina na nejjižnější části Chorvatska s řadou charakterově rozdílných pláží.
Starobylá původní osada, to je pastva pro oči.
„Vtipně“ řešené penzióny, kde každý je jiný a všechny krásné.
Kdo má po operaci, problémy s klouby, … ocení léčivé bahno.
Možná jsem měl i štěstí na lidi: všichni velmi přátelští a pohostinní.
Zatím každý rok se organizoval pro zájemce výlet zájezdovým autobusem do Dubrovníku (není v ceně) – zážitek, stojí to za to!

Všem, kteří se ozvou, zašlu další podrobnosti.
Jedná se o požadavky týkající se dotazů na vlastní „jednolůžák“, na stravu
(např. na bezlepkovou, vegetariánskou, …), slevy na malé (a ještě menší) děti atd..

Zájemci, hlaste se: Vašek Staněk, trenér I.třídy v šachu - vasstanek@seznam.cz - +420 721 872 984

-----------------

Vzhledem k tomu, že mě řada z Vás již nepamatuje,

PŘEDSTAVUJ SE VÁM:

V květnu mi bude již 77 let, ale naštěstí jsem velmi aktivní s vysokou fyzickou kondicí. Tu si udržuji tím, že hraji závodně ping-pong. Jsem si ovšem vědom, že moji šachovou práci mnozí z Vás neznají. Omlouvám se, ale musím z toho důvodu sáhnout ke chválení svého vlastního peří:
Celá desetiletí jsem pořádal mezinárodní turnaj dívek „O kouzelné oříšky“. Zúčastnila se např. (a vyhrála) např. slovenská reprezentantka Eva Repková. Několikrát startovala i Olina Sikorová-Černá (WGM). O věhlasu „Oříšků“ hovoří fakt, že se o něm psalo i ve Francii, Americe, …
V letech roku 1964 do roku 2009 jsem jezdil v roli vedoucího a trenéra na tábory se specializací na šachy.
Od roku 1972 se jednalo o tábory mezinárodní. Účastníky byli Poláci, Bulhaři, Rusové, Čechoameričané, Slováci, Moldavci, Kirgistánec. Tábory jsem kompletně připravoval a byl na nich hlavním vedoucím, trenérem.
Zajímavá je řada jmen těch, kteří tábory prošli: tehdy „malý Davídek“ Navara (GM), Honza Votava (GM), státní trenér Michal Konopka (IM), reprezentantka Martina Kořenová-Holoubková (WIM), Petr Neuman (GM), Pavel Čech (IM) a dvě moje, již nehrající dcery, Jana (KM) a Zuzana (MS).
Dokázal jsem vždy kolem sebe vytvořit kvalitní kolektiv vedoucích: Honza Hučín (KM), Zdeněk Hába (IM), Petr Vaněk (CM), Tonda Ambrož (KM), mé dcery, Angel Cenukov, trenér I.tř. ze Sofie … a i nynější sekretář ŠSČR Radim Borůvka (I.VT), který „prošel“ táborem i jako dítě. Velký důraz kladu na to, aby na táboře byli i vedoucí odpovídající za kvalitní nešachový program!
S mládežnickou reprezentací jsem 2x odjel do Bulharska (Elchovo, Jambol). Hráli např. Tomáš Oral (GM), Petra Krupková, Radka Slepánková (KM), Zuzana Staňková (MS).
Experimentálně jsem vedl i kroužek šachu v mateřské školce! Neuniklo to pozornosti tisku a televize. Závěrečný bleskový turnaj se viděli i v zahraničí a velký článek vyšel v časopisu „64“.
Celé desetiletí jsem na ZŠ učil „nepovinný předmět (!), šachy“. Žákem byl např. Michal Schula (FM). Raritou byla i návštěva VM Miroslava Filipa, který přivedl redaktora
časopisu „64“. Opět tam vyšel i dlouhý článek, …
Ve 40 letech jsem splnil zkoušky na FTVS UK a stal se trenérem I. třídy.
Několik let jsem úspěšně vedl víkendovou šachovou školu, kterou prošlo mnoho pozdějších šachových osobností. Namátkou: GM Honza Votava, Pavel Čech (IM), Standa Chloupek (M), Martin Přibyl (IM), Lukáš Černoušek (IM), sourozenci Konopkovi a dcera Zuzana Staňková (MS).
Nosil jsem i radost do nemocnice Na Bulovce, kde šachy učil i dlouhodobě nemocné děti.
Pracoval jsem se svými svěřenci jako osobní trenér individuálně. Mýma rukama prošla především Katka Němcová (VM – startovala na šachové olympiádě za ČR a za USA), dále pak Standa Chloupek (M), Lukáš Černoušek (IM), dcery Jana (KM) a Zuzana. (MS). Dobré základy dostala i dnešní reprezentantka Anna Marie Koubová.

Asi bych měl zůstat u šachu: Na základce jsem měl jít hrát za školu ping-pong na sportovní hry, ale zjistili mi šelest a šikmě položené srdce. Dík přestarostlivé mamince jsem směl na tělocviku dělat jen 1 – 2 – 3 – 4 – jak jen já nemám rád aerobik. – Protože jsem soutěživý typ, chytil jsem se „zvláštního“ sportu, šachu.

Kdo neumí, trénuje, říká se „vtipně“ o trenérech. Pro mne tohle platí 100%. Vždyť, co to je II. liga. …
Naštěstí jsem si to včas uvědomil a už v 17 letech vedl šachový kroužek na škole. Jako mladý muž jsem pořádal obrovský mezinárodní turnaj dívek, „O kouzelné oříšky“ a 10 let učil i nepovinný předmět šachy – ano, děti měly známku ze šachu na vysvědčení. Neušlo to ani zahraničnímu tisku. Plných 40 let jsem dělal hlavního vedoucího na mezinárodních šachových táborech.

Proč jsou šachy sport? I to se dozvíte u moře.

„Mořský šachák“ je vhodný jak pro začátečníky, tak pro „závodní“ šachisty, dokonce i pro malé děti (i jejich maminky). Vždyť jsem experimentálně vedl kroužek šachu i v mateřské školce. Když předškoláci před lety hráli v červu před školkou bleskový turnaj se šachovými hodinami, točila to televize, psalo se o nás nejen doma, ale v celé Evropě.

Možná mě znáte a nevíte o tom. Dost často se objevím jako „herec“ v nejrůznějších televizních seriálech, někdy i jako zpěvák, (např. jsem zpíval na 75.narozeninách Karla Vágnera v Lucerně).

Zdraví Vás
Vašek Staněk



Přidat nový příspěvek