1. KOLO REGIONÁLNÍ ŽÁKOVSKÁ LIGA 2017-2018 3.9.2017 SEDLČANY

30.09.2017 17:05

PROPOZICE: 17_18_1_RŽL_Sedlčany.doc

FOTEČKY: sachypravonin.rajce.idnes.cz/1._kolo_Regionalni_zakovska_liga_2017-2018_30.9.2017_Sedlcany/

FOTEČKY OD PANA ZEMANA:

REGIONÁLNÍ ŽÁKOVSKÁ LIGA ZAHÁJENA TRADIČNĚ V SEDLČANECH

Prázdniny skončili, školáci se zabydleli ve svých základních školách a šachistům začala nová sezóna 2017-2018. V tomto školním je čeká celkem 9 regionálních kol, kde budou poměřovat své šachové umění a budou bojovat o postupy na Krajský přebor ve svých kategoriích.

Tradičně jsme zahajovali u Petra Havelky v Sedlčanech. Začít právě u šachisty, který je duší RŽL, je na místě! Hráli jsme v KD Josefa Suka.

Z Pravonínských šachových kroužků se vypravilo 11 dětí. V turnaji "A" nás reprezentovali Štěpán Filip (1493) z 6. pozice, František Jelínek (1454) ze 7. místa, Lukáš Zeman (1428) z 9. příčky a na předposledním 15. místě startoval Adam Slavík (1324). TOP skupina se opět utkala v 16 lidech. Hrálo se švýcarským systémem na 4 kola na 2 x 30 minut + 10 s./tah. Vítězem se stal Štěpán Vojtěch z Brodců, který uhrál 4 body a s bonifikací si připsal na své konto maximální počet bodů - 13. Následoval ho Bartoš Václav z Říčan, který uhrál 3,5, resp. 12 bodů a na třetím místě skončil domácí borec Jakub Moulík se 3, resp. 11 body. Z dívek byla nejlepší 11. Monika Strnadová (8 bodů) a za ní 16. Josefína Dudková (6 bodů). Naši: Štěpán Filip uhrál 2, resp. 9 bodů, hrál výkonem 1518 a skončil na 7. místě. Lukáš Zeman obsadil 8. příčku také 2, resp. 9 bodů a výkon 1543. I Fanda Jelínek uhrál 2, resp. 9 bodů skončil na 10. místě a hrál výkonem 1493. Čtvrtý náš zástupce v áčku kopíroval startovní pozici s tou výsledkovou, uhrál 1, res. 7 bodů a hrál výkonem 1187. První tři vpředu jmenovaní odvedli standardní výkon, zaznamenali jsme nějaké poprázdninové chyby, ale jak jsem pozorovala, byl to výkon srovnatelný s jejich kolegy. Snad budou další žákovské na trošku lepší úrovni. Adam se v áčku trápil, tato skupina je ještě nad jeho síly, a proto bodík v posledním kole mu právem náleží, opravdu se moc snažil a také se z něho radoval.

Turnaj "B" a "C" se hráli rovněž švýcarským systémem na 7 kol. První dvě kola na 2 x 20 minut a ostatní pak na 2 x 25 minut. V béčku nás reprezentovali sourozenci Vopálkovi (Filip a Vojtěch). Filip (1175) vstoupil do soutěže z 10. příčky a skončil na pěkné stříbrné příčce. Uhrál 5,5, resp. 7,5 bodu a hrál výkonem 1444. Jeho partie končili většinou mezi posledními, v jedné partii měl i štěstíčko, ale to k šachu také patří. Vojta (1200) startoval z 2. místa a končil na místě 12., uhrál 4, resp 6 bodů a hrál výkonem 1196. U Vojty se mi zdálo, že hrál dost rychle, střed soutěže "vypustil" - hrál i s bráchou, který ho přehrál. Vítězem "B" turnaje se stal Otto Fischer z Brodců (9 bodů), 2. Filip Vopálka 7,5 bodu, 3. Jakub Mlýnek z Brodců (7 bodů), Dívky: 1. Kamila Steinová (6.) 6,5 bodu, 2. Lucie Glasbergerová z Říčan (7.) 6,5 bodu a 3. Tereza Pravdová z Říčan (16.) 5 bodů.

Naši nejmladší si svoji první žákovskou odehráli v turnaji "C". Osmou nasazenou byla Natálie Štanderová (1023) a končila na velice pěkném 4. "bramborovém" místě, uhrála 5 bodů, hrála výkonem 1172 a z dívek byla PRVNÍ! Sany Bauer startoval z 12. místa a končil na 11. příčce. Uhrál 4 body a hrál výkonem 1057. Daniel Zeman (1000) startoval z 27. příčky a svými 4 body a výkonem 1052 se posunul ve výsledkové listině na 14. příčku. Tomáš Zeman (1000) uhrál 3 body, hrál výkonem 951, oproti nasazení si polepšil o 8 příček a končil dvacátý. Nejmladší účastnice turnaje Terezka Slavíková (dostala i drobnou cenu) uhrála 1,5 bodu, hrála výkonem 773 a skončila na předposledním místě. Terezka se moc snažila, také byly nějaké slzičky, nemohla se rozjet, ale v předposledním kole se jí přece jen podařilo vyhrát a měla úžasnou radost a v kole posledním přidala ještě remízku a já ji za bojovnost moc chválím.  Natálka doslova zbytečně prohrála dvě partie, díky rychlosti. Nesoustředila se řádně na partii, neohlídala si útok soupeře a doplatila na to. Ovšem i tak moc hezký výkon a pro náš klub ZLATÁ medaile (čokoládová). Sany nedovedl do vítězného konce 3 partie, jemu bych vytkla zbrklost, velkou rychlost a i brebentění při partii. Až toto odstraníme, bude výsledek určitě lepší. Dan Zeman hrál pěkně, třikrát prohrál, jednou velice smolně dostal mat o jeden tah dříve, než by ho dával sám. Jeho hra se mi líbí, nechvátá, nepřehlíží figurky. Čtyři body při druhém startu na RŽL jsou pěkné. Tomášek musí hrát pomaleji a pozorněji. Dvakrát přehlédl, že má soupeř na šachovnici připraven mat, kterému mohl čelit a klidně si pokračoval ve svém plánu. Ovšem byla to jeho první RŽL, tak jsem s bodovým ziskem také spokojena. Vítězem tohoto turnaje se stal Jiří Rybáček ze Zvole 6,5 bodu, 2. místo Jan Rybáček ze Zvole 6 bodů a 3. Jakub Bernáth ze Sázavy 5 bodů. Dívky: 1. Natálie Štanderová (4.) 5 bodů, 2. Ivana Čiháková Stamat 4 body a 3. Eva Panušková ze Sázavy 3 body.

Pro děti měli pořadatelé připraveny poháry pro vítěze jednotlivých turnajů. První dívky obdržely čokoládové medaile a pro všechny pak drobné ceny a něco sladkostí.

Bylo moc hezké počasí, tak si děti mohly vyběhnout provětrat se do přilehého parčíku. Doprovázel je trenér Lukáš Filip a hned je upozorňoval po partii na některé z nedostatky, které na šachovnicích viděl. Více proberou na schůzkách. Na všechny děti jsem byla, jak jinak, pyšná. Děkuji doprovodům a řidičům za účast na turnaji.

Zaznamenala: Marie Filipová

Diskusní téma: 1. KOLO REGIONÁLNÍ ŽÁKOVSKÁ LIGA 2017-2018 3.9.2017 SEDLČANY