Krajský přebor družstev základních a středních škol 2009/2010 15.12.2009 v Neratovicích

16.12.2009 00:08

 HATTRICK  VLAŠIMSKÉHO  ŠACHU!

    

     V předvánočním adventním čase vítalo město Neratovice účastníky Krajskkého přeboru základních a středních škol. Sjelo se 32 družstev, některá s náhradníky a nezbytným doprovodem.

     Akce byla uspořádána v sále Kulturního domu, kde se po našem příjezdu (po půl deváté) začali teprve scházet pořadatelé, někteří dorazili až po deváté hodině! V sále ani nápis, jaká se koná akce, ani ubohý plakátek s šachovou figurkou! Na krajské úrovni!? Počáteční dojem tedy na bodu mrazu. Zahájeno bylo po půl desáté a vůbec jsme nevěděli jaké bude používáno pomocné hodnocení, to se ladilo průběžně! Nahoře v bistru za dvě hodiny neměli ani bídný párek v rohlíku a tak raději zavřeli a děti si musely běhat pro jídlo a pití mimo budovu. Z tohoto jsem byla značně rozčarovaná, kdybych měla krajskou akci zorganizovat na takovéto úrovni, to bych ji raději nedělala!

     A nyní k šachům. Soutěžilo 9 družstev středních škol. Z našich známých Gymnázium Benešov, kde hráli Martin Nguen, Alélka Nguenová, Martin Vychopeň a Roman Bumbálek a Gymnázium Český Brod, který zastupovali Vít Moravec, Jan Fiala, Michal Jirásek a Miroslav Chaloupka. Vlašimský Gympl nedorazil, prý se paní učitelce v tomto počasí nechtělo! Škoda! Zvítězili Českobrodští, ale při závěrečném přeměřování plaket bylo Vítkem zjištěno, že mají menší plaketu než Načeradští (důkaz: foto č. 215). No, měli v tom pořadatelé chaos!

     Nejdříve pár slov k mladším žákům. Pod drobnohledem jsme měli děti ze ZŠ Dolní Kralovice. První desku bezpečně a s přehledem hrála Nelinka Pýchová, uhrála 6,5/7, na druhé desce hrála Anežka Vlková, ta jednu chvíli tak chvátala, že dostala od Jirky Mejzlíka na jedno kolo STOP!, aby se vzpamatovala. Dále hráli Petr a Pavel Laňkovi a Petr Lebeda, ti se nějak střídali. Tato parta nakonec zvítězila a s 23 body obsadila první postupové místo. Následuje je ZŠ Stará Boleslav s 22 body a třetí nepostupovou příčku obsadila ZŠ Řevnice.

     Já nejvíce sledovala žáky druhého stupně, kde bylo načeradské (složeno z Pravoňáků) želízko v ohni. Naší kluci zažívají v mnohých takovýchto situacích premiéru a tato se vskutku vydařila. Začnu-li výsledky, tak ZŠ Načeradec obsadila první místo. Uhráli jsme 20 bodů.

     V prvním kole hned derby se ZŠ Dolní Kralovice, každý říkal, že je lepší si to odbýt na začátku, ale mě to dost rozhodilo. Docela jsem byla ráda, že to skončilo plichtou 2 : 2. Vyhrál Vojta Filip nad Lukášem Jelínkem, plichtil i Michal Sibal s Davidem Pikalem a Patrikové (Pýcha a Studnička) se dohodli také na remíze. Lukáše Filipa porazil Štěpán Vopěnka (ten se dneska "našel").

     Do druhého kola jsme dostali  Komenského Kralupy n/Vl.. Výhra 3,5 : 0,5 (remizoval Lukáš). D.Kralovice hráli se ZŠ Jilemnického Mladá Boleslav a vyhráli 4  :  0.

     Třetí kolo jsme odehráli se ZŠ Říčany. prohrál jen Patrik Studnička s Jakubem Rathouským, ostatní vyhráli, tedy 3  :  1. Kolegové z Kralovic hráli s MKG Říčany, kde proti Štěpánu Vopěnkovi zasedl Martin Pospíšil a proti Patriku Pýchovi Tomáš Skalický a ti si své body vzít nedali a kluky z D.K. přehráli. Situaci jistili Lukáš Jelínek a David Pikal a družstva se podělila o body 2  :  2.

     Do čtvrtého kola nám Dolnokralovičtí postoupili MKG Říčany a my s nim hráli 2,5  : 1,5. Prohrál Lukáš Filip s Martinem Pospíšilem, plichtil Patrik Studnička s Tomášem Skalickým. Vojta přehrál Davida Janáčka a Michal Sibal Štěpána Thümmela. D.K. zasedli proti zástupcům ze ZŠ Jince. Výsledek 3  :  1, prohrál Štěpán Vopěnka s Tomášem Zadinou.

     DG Kralupy na Vltavou, to byli naši soupeři do 5. kola a my s nimi hráli 2  :  2. Prohráli Michal a Lukáše F. porazila Míša Hatašová (ty,ty,ty...). Vojta s Patrikem bodovali. Kralovičtí hráli se ZŠ Říčany a také plichtili. Štěpána přehrál Standa Stárek a Patrik Pýcha plichtil s Jakubem Rathouským a byla tam ještě jedna plichtička, takže také 2  :  2.

     V šestém kole už šlo do tuhého. Postupová naděje začala čím dál více naplňovat naši mysl a i nás tak trochu rozptylovala. Ale při obou družstvech stála i štěstěna. My se ZŠ Jince 4  :  0 a Kralovičtí s R.A.F. Nymburk také 4  :  0. No, blýsko se na hezký výsledek, jen nepokazit poslední kolo. Zatím 1. ZŠ Načeradec 17 bodů + 10 pom., 2. ZŠ D. Kralovice 17 bodů + 9 pom., 3. MKG Říčany 15,5 bodu + 8 pom. a 4. DG Kralupy n/Vl. 15,5 bodu + 8 pomocných.

     Do posledního kola nastoupila ZŠ Načeradec proti Gymnáziu Příbram VII. a prohrál jen Lukáš F. s Michalem Bodickým, tedy skóre 3  :  1 a postup byl pro nás jasný. Kralovičtí měli horší los a "vyfasovali" DG Kralupy n/Vl. (s těmi jsme hráli v 5. kole 2  :  2) a Patrik Pýcha prohrál s Fandou Hánlem, Štěpán V. porazil Míšu Hatašovou a i Lukáš Jelínek a David Pikal vyhráli a výsledek 3  :  1 jim zaručil postup !!!

     V úvodu turnaje nám říkali, že budou sledovat výsledky jednotlivých desek, ale pak je stejně nevyhlašeli. Náš Vojta Filip měl plný počet bodů 7/7, myslím, že takových hráčů tam nebylo mnoho, a tak mu moc děkuji za pěknou hru. Co se vyhlašení týká, to probíhalo ve vestibulu Kulturního domu. První tři družstva z jednotlivých skupiny obdržela plaketu a diplom, následovalo focení a dost! Pořadatelům nezbylo ani na čokoládičku pro vítěze! A z vestibulu už to nebylo daleko k východu z budovy, tak jsme raději odjeli domů.

     Z uhraného výsledku máme všichni velikou radost. Poctivý přístup našich kluků k šachům jim začíná přinášet i pomyslné ovoce z jejich práce, ovšem není to jen jejich zásluha. Nebýt odborného vedení Ondrou Matějovským, určitě by nebyli tak daleko. A co se týká Ondry, protože všichni, kdož se dneska Krajského přeboru zúčastnili, patří pod TJ Spartak Vlašim, musí se pyšnit jak jeho "ovečky" vzorně reprezentují šachový oddíl. Patří mu tedy poděkování za všechno, co pro naši mládež dělá.

     Poděkování patří i všem zúčastněným dětem, a to nejen z Načeradce, ale i z Dolních Kralovic. Když jsem výsledek volala paní zástupkyni ředitele z Načeradce paní Haně Stupkové, tak byla tak překvapená, že první co řekla bylo: "To jsou tedy borci!" a všem vzkazuje poděkování za vzornou reprezentaci školy.

     V neposlední řadě děkuji všem i já.

FOTEČKY: sachypravonin.rajce.idnes.cz/Krajsky_prebor_ZS_a_SS_15.12.2009_Neratovice/#album

VÝSLEDKY: www.chess-results.com/tnr28350.aspx?lan=5

Diskusní téma: KRAJSKÝ PŘEBOR DRUŽSTEV ZÁKLADNÍCH A STŘEDNÍCH ŠKOL 2009-2010 V NERATOVICÍCH

Datum: 16.12.2009

Vložil: Marie

Titulek: ceny

A co se cen týká, to já si je (budu-li živa a zdráva) v Pravoníně na 9. kole spojeném s finále RŽL zase všechny pěkně rozmazlím, sháním poctivě celého půl roku, co o tom vím. Pěkně po drobnostech a pak když se to dá dohromady...
Za celoroční snažení si to všichni zaslouží. Vždyť to je času, co tomu věnují! Děti, ty to baví, ale někteří rodiče zkrátka musí, ač by mohli mít jiný program. Ale pro ty své ratolesti to udělají. A proto si to jednou za rok zaslouží a basta!
Jinak mě moc těší, že ten výsledek z přeboru je jaký je. Bylo by mi líto kteréhokoliv družstva, které by nepostoupilo. A Dolnokralovickým moc a moc také gratuluji. Za tolik let poctivé práce si to zaslouží nejen děti, ale i Jirka, který se jim věnoval od samého začátku a nyní s některými staršími pracuje Máťa, i od tak mladého kluka je to také kus oběti, ale kdyby to nedělal rád, tak by k nim přistupoval také jinak. Zaslouží si poděkování i rodiče dětí, kteří jim nejen věnují svůj volný čas, ale kteří vše financují, protože těch finančních příspěvků, které se nám podaří sehnat není ani 30%. Ono se řekne šachy, ale když se náklady poskládají za celý rok, tak je to také pěkná sumička!

Datum: 16.12.2009

Vložil: Marie

Titulek: školy

Díky za doplnění, v článku to opravím.

Datum: 16.12.2009

Vložil: Jarda P.

Titulek: ceny

Co se cen týče,aniž bych chtěl děti rozmazlovat,tak si myslím,že aspoň nějaká reklamní tužka nebo nějaká malá pozornost pro děti připravená být mohla. To určitě není takový problém zajistit třeba od města nebo nějakého podniku.

Datum: 16.12.2009

Vložil: Jarda P.

Titulek: školy

Ještě jednou gratulace klukům,je dobře ,že můžou vyrazit na republiku společně s kralovickýma. Třeba se vyrazí podívat i Maťa,aspoň to tvrdil ,že v případě postupu obou škol pojede taky.
Upřesnil bych jen páté kolo v článku,soupeřem Kralovic byla ZŠ Říčany ,za které hráli Stárek a Rathouský(nikoliv Pospíšil a Skalický-proti těm hráli jak píšeš už ve 3 kole). Štěpán se Stárkem snad prohrál,Patrik s Rathouským remizoval. Výsledek byl ale stejně 2:2 .
Tak ještě jednou blahopřeju.

Přidat nový příspěvek