PROPOZICE: KP_Rapid_2017-_Propozice 1.4.2017.doc

H,D 14 (ročník 2003,2004): chess-results.com/tnr271983.aspx?lan=5

H,D 12 (ročník 2005,2006): chess-results.com/tnr271984.aspx?lan=5

H,D 10 (ročník 2007 a mladší): chess-results.com/tnr271985.aspx?lan=5

NERATOVIČTÍ ZVLÁDLI KP RAPID NA JEDNIČKU!

... a není to apríl! Roman Burda vsadil na jistotu a přizval si k ruce tři velice šikovné mladíky a vše šlo tak, jak jít má! Zahajovalo se téměr na čas. Následovalo shrnutí nezbytných formalit a už si podávalo 130 šachistů ruce a zahajovalo první ze 7 kol Krajského přeboru mládeže v rapid šachu pro rok 2017 v kategoriích H,D 14, 12 a 10. Hrálo se ve Společenském domě v Neratovicích. Hrálo se švýcarem 2 x 20 minut + 5 vteřin na tah na partii bez zápisu. Hráli se tři samostatné postupové turnaje.

Pozvánka nabízela bonus pro soutěžící a jejich doprovody ve formě promítání filmu Šmoulové (2 x). Mám-li napsat pravdu, tak jsem si říkala: "To je pěkná ptákovina!" Ale světe div se, ono to zafungovalo! Děti hrály zodpovědně, neutíkaly od partií na film, ale v klidu se po odehrání partií odebraly do kinosálu a v hracím sále byl klid a pohoda na šachy. Kdyby mi to někdo vyprávěl, tak bych tomu nevěřila. Opravdu dobrý nápad. S občerstvením není v Neratovicích problém, místní kiosek nabízel široký sortiment toho, co mají děti rády. Přálo počasí, tak se mohlo vyjít i na dvorek. Tentokrát se turnaj opravdu vydařil.

Z Vlašimi se zúčastnilo 5 hochů. Dva - Kryštof Křížek a Lukáš Zeman hráli kategorii H,D 14. Oba tam byli jako mladší a nevedli si špatně. V této kategorii hrálo 37 chlapců a jedna dívka. První skončil Martin Novotný z DDM Poděbrady, 2. místo Martin Švejk z Mladé Boleslavi a 3. místo Lukáš Němeček také z DDM Poděbrady. Všichni uhráli 5,5 bodu, rozhodovalo pomocné hodnocení. Kryštof Křížek (nasazen 23.) končil na 10. příčce se 4,5 body, výkon 1529. Pěkná byla remíza s Pavlem Kurkem z Říčan a pak rychlá výhra nad Honzou Hegerem ze Stříbrné Skalice ve 4. kole. Lukáš Zeman byl nasazen jako devatenáctý a obsadil 15. místo se 4 body, hrál výkonem 1365. Srovnatelné soupeře bez problémů porážel, nestačil jen na patnáctistovky (Bartoš Václav - Říčany, Švejk Martin - Mladá Boleslav a Pavel Kurek - Říčany), ti byli nad jeho síly. Také měl tak trochu smůlu na los do posledního kola?

V kategorii H,D 12 hrálo rovněž 38 šachistů. První dvě příčky z chlapců obsadili kluci z Říčan 1. David Hampl 6,5 bodu, 2. Šimon Jiroušek 5,5 bodu a 3. Šimon Šťastný z Bakova n.J. 5 bodů. Dívky: 1. Monika Strnadová 6 bodů - Říčany, 2. Marie Karpecká z Řevnic 4 body a Lucie Glasbergerová z Říčan 3,5 bodu. Z našich se vedlo nejvíce Filipu Kůrovi, skončil na 6. místě (první nepostupové), hrál výkonem 1291. Za zmínku stojí výhra nad klubovým kolegou Fandou Jelínkem a pak remíza s Petrem Pravdou v posledním kole. Prohrál s Monikou Strnadovou a vítězem Davidem Hamplem. Trochu zklamán byl Štěpán Filip, byl nasazen jako čtvrtý, ale skončil na 10. příčce, hrál výkonem 1301 a uhrál 4 body. Svého krále musel sklonit, stejně jako Filip, před Monikou a Davidem. Dvě remízy zaznamenal s Danielem Kubíčkem z Čelákovic a Janem Beranem z Bakova. Hned za ním se umístil na 11. příčce František Jelínek, který měl startovní číslo 6., takže i u něj jsme čekali trochu více. Uhrál také 4 body, hrál výkonem 1265. Fanda musel kapitulovat před Šimonem Jirouškem, Filipem Kůrou a Šimonem Šťastným (1176) z Bakova v posledním kole, v této partii udělal velikou chybu, kterou soupeř potrestal!

V kategorii H,D 10 jsme své zástupce neměli. Hrálo zde 54 šachistů. Hoši: 1. místo Jáchym Němec - Říčany 7 bodů, 2. Josef Barták - Řevnice 6 bodů, 3. místo Jáchym Šmolík - Říčany 6 bodů. Dívky: 1. místo Josefína Dudková - Brodce 5 bodů, 2. místo Veronika Myšková - Říčany 5 bodů a 3. místo Alice Zelenková - Říčany 4 body.

Před vlastním vyhlašením vítězů promluvil k přítomným "krajský" předseda Ing. Jaroslav Říha, který pochválil pořadatele a jeho pochvala byla doprovázena potleskem všech v sále. Poté shrnul všechny turnaje, které nás v nejbližších dnech čekají a oznámil počet postupových míst v jednotlivých kategoriích H 10 - 3 místa, H 12 - 5 míst, H 14 - 4 místa, D 10 - 2 místa, D 12 - 4 místa a D 14 - 3 místa. Přímé postupy mají: H 12 Ondřej Skýpala, Jakub Vojta a Vojtěch Dudek, H 14 - Jakub Voříšek, Martin Novotný a D 14- Petra Píšová.

Pro vítěze v kategorii měli pořadatelé připraveny poháry, pro první tři v každé kategorii (hoši i dívky) medaile, diplomy a pro všechny účastníky věcné ceny.

Kluci byli všichni v pohodě, turnaj si užívali, stále si měli o přestávkách o čem povídat, neměla jsem s nimi vůbec žádnou práci. Já osobně byla spokojena i s jejich výkony. Odehráli hezké partie, i když postup si neuhrál nikdo z nich. U Filipa Kůry zkusíme pohlídat divokou kartu, třeba se na MČR podívá?

Děkuji za dopravu Petru Zemanovi a Vojtovi Filipovi.

PS: Nedá mi to, abych nepoblahopřála do Říčan k vynikajícím výsledkům. Opravdu moc hezké! Tolik postupujících, blahopřeji!

Diskusní téma: KRAJSKÝ PŘEBOR MLÁDEŽE V RAPID ŠACHU PRO ROK 2017 1.4.2017 NERATOVICE