MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY DĚTÍ DO 8 LET - 13.-14.5.2017 - MALENOVICE

11.05.2017 19:33

PROPOZICE: Propozice_MCR_U8 Malenovice 13.-14.5.2017.pdf

STARTOVNÍ A VÝSLEDKOVÉ LISTINY:

chlapci: https://www.chess-results.com/tnr276796.aspx?lan=5

dívky: https://www.chess-results.com/tnr276797.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES&wi=984

FOTEČKY: https://sachypravonin.rajce.idnes.cz/MCR_v_sachu_deti_do_8_let_2017_Malenovice/


V BESKYDECH SE BOJOVALO O MISTRY ČESKÉ REPUBLIKY V ŠACHU


        Otevřené Mistrovství České republiky dětí do 8 let se letos konalo až v Malenovicích jež jsou jednou z vesnic, které obklopují nejvyšší horu Beskyd v ČR. Dalšími slezskými obcemi jež leží na úpatí Lysé Hory (1323) je Krásná, Ostravice a Staré Hamry. Z Malenovic, kde jsme byli ubytováni a kde také naše děti hrály, je to na Lysou Horu 5 km. 

        Při rozhodování se nad tím, kdo by si měl jet MČR zahrát, jsme zohledňovali i velkou vzdálenost od nás. Reprezentovat nás odjela Natálie Štanderová, která je Krajskou přebornicí a dále sourozenci Daniel a Tomáš Zemanovi, kteří se velice zlepšují a v kroužku předškolních, svými výsledky, převyšují své vrstevníky. Doprovod dětem dělali rodiče hochů Zemanových, maminka Natálky a já.

        Cesta na Hotel Petr Bezruč v Malenovicích nám trvala pět hodin. Nejelo se dobře (práce na silnici, dopravní nehody, kamiony..), takže i když jsme si nechali velkou rezervu na plánovaný dojezd, dorazili jsme k večeři na poslední chvíli. Ubytování i stravování po celou dobu našeho pobytu (pátek, sobota a neděle) nám vyhovovalo. Prezence pod vedením Andrey Štěpánové probíhala bezchybně, vše šlo jak po drátkách. Dostali jsme spoustu informací i o mimošachovém vyžití. Natálku zaujal především bazén, kterého si s maminkou užívala i vícekrát za den.

        Děti se nemohly dospat rána, jak se na turnaj těšily. Chlapců hrálo 98 a dívek 29. Krátce po deváté hodině přivítal šachisty a jejich doprovody Ing. Petr Záruba, který po seznámení s pravidly a po představení rozhodčích, informoval o tom, že se bude hrát švýcarem na 9 kol, 2 x 20 minut + 10 vteřina na tah, bez zápisu s uplatněním dodatku ŠSČR pro rapid šach, prohrával druhý nemožný tah. Turnaj byl započítán na LOK ČR v rapid šachu. První den se odehrálo 6 kol a druhý den pak zbývající 3 kola. Naši měli ze začátku trému, ale pak se okoukali a hráli tak jako kdyby byli mezi svými. Rychle se skamarádili, před zahájením partií si se soupeři povídali. Hra je těšila, přáli si bodíky a burcovali se před každým kolem.

        A jak si naši nejmenší šachisté v Malenovicích vedli? Z hochů byl nejlepším hráčem Lukáš Zelba z Hradce Králové, který uhrál 8 bodů, za ním skončil na druhém místě Václav Finěk z Interchess, rovněž s 8 body a na třetím místě Josef Barták z Řevnic, který uhrál 7 bodů. Tolik bodů jako on uhrálo hned 5 chlapců, on byl nejlepší na pomocné hodnocení. Středočechy kromě Pepy Bartáka a našich kluků, reprezentoval Jakub Mlýnek z Brodců, který obsadil 22. příčku, uhrál 6 bodů a šestibodových bylo čtrnáct. Z toho vyplývá, že boj na předních pozicích byl opravdu tuhý. Jen o bod méně měl Jan Síleš z Říčan - Střední Čechy, který skončil na 30. místě s 5 body, stejný bodový zisk zaznamenal i náš Daniel Zeman (pětibodových bylo 17), hrál výkonem 1096 a obsadil 37. příčku. Já si myslím, že to je překvapení. Uvědomíme-li si, že Dan si MČR zopakuje, vzhledem k věku, ještě v příštím roce! Tak je to pro nás velký příslib do budoucna. Tomáš Zeman uhrál 2,5 bodu, hrál výkonem 844 a obsadil 90. místo. V dívkách měla Natálka velice silné soupeřky. Byla sice první nasazenou, ale způsobilo to získání IV. třídy právě při KP a u takto malých šachistů jaksi elo nic neříká. Natálka skončila na 16. příčce (mírně pod polovinou startovního pole), uhrála 4,5 bodu, hrála výkonem 1000. Nejlepší dívkou se stala Amálie Zádrapová ze Vsetína, která uhrála 7,5 bodu, 2. místo obsadila Viktorie Buchtová se 7 body z BŠŠ a z téže školy na 3. místě skončila Tereza Horková s 6,5 bodem.

         První tři z každé kategorie obdrželi diplomy, medaile a vítězové překrásné poháry. Věcné ceny obdrželo v každé kategorii šest dětí.  Oceněna byla nejmladší účastnice. Ceny si odvezli i úspěšní účastníci ze simultánky, kterou v sobotu večer odehrál s přihlášenými účastníky IM Vlastimil Babula. V průběhu nedělních zápasů našel každý u své šachovnice pamětní perníkovou medaili, kterou si někteří odvezli jako památku, ale já si všimla, že ji většina zkonzumovala.

         Účastníky MČR v neděli ráno navštívil i černý Frymík. Děti si s ním s jásotem podávaly ruce, výskaly, každý se ho chtěl dotknout.

          V Beskydech se nám všem líbilo. S výsledky jsme spokojeni. Spokojenost vyslovil dětem i náš hlavní trenér Lukáš Filip.  Děkujeme pořadatelům za vzorně připravený turnaj, BŠŠ to zkrátka umí!

          Nestane-li se nic mimořádného a půjde-li příprava našich malých šachistů podle předpokladů, tak si troufám prorokovat, že v příštím roce vypravíme na MČR podstatně početnější skupinu "osmiček"!

          Děkuji doprovodům za dopravu a starost o děti, děkuji našim trenérům za přípravu dětí a podporu po celou dobu turnaje a děkuji všem, kdož nám fandili. Zaznamenala: Marie Filipová       Diskusní téma: MISTROSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY DĚTÍ DO 8 LET - 13.-14.5.2017 - MALENOVICE

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek