MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY V RAPID ŠACHU 13.-14.9.214 V OSTRAVĚ, aneb PÉŤA PÍŠOVÁ - BRONZOVÁ !!!!!!

10.09.2014 20:43

PROPOZICE: MCRrapid_2014_prop[1].pdf

O víkendu 13. - 14. 9. 2014 se v Ostravě uskutečnilo Mistrovství České republiky v rapid šachu. Z našeho šachového oddílu se zúčastnila Petra Píšová, která si postup uhrála vítězstvím v KP v Českém Brodě a v Ostravě v kategorii D 10, získáním 6 bodů (ve velké konkurenici) získala překrásné třetí místo. Radujeme se s Petruškou a je to pro náš oddíl veliký úspěch. Spolu s ní hráli ještě další hráči TJ Spartaku Vlašim, a to Jakub Voříšek a Richard Mládek v kategorii H 12. Jakub tuto kategorii vyhrál a pro TJ Spartak Vlašim veze zlatou medaili! Ríša Mládek podal také hezký výkon a je z toho nakonec nepopulární  "bramborová"! I tato kategorie byla doslova napěchována TOP hráči. V kategorii D 14 hájila barvy Vlašimi Anežka Vlková, která obsadila 10. příčku, se svým výkonem je spokojená, vezmeme-li v úvahu, že hrála na divokou kartu, tak i toto je hezký výsledek.

MISTROVSTVÍ ČR V RAPIDU MLÁDEŽE - OSTRAVA 13. - 14. ZÁŘÍ 2014

V pátek, 12. Září 2014, s námi do Ostravy přijela nejen dobrá nálada, ale i zachmuřené počasí. Nic to ale účastníkům na úsměvu neubralo a pod vedením Vítka  Moravce se poprali i s ostravskou MHD a šťastně dorazili na hotel. Po řádném posilnění jsme šachovnice vyměnili za Sport Arénu a zaběhli zafandit týmu Vítkovic na hokejové utkání s Hradcem Králové. Štěstí to bohužel domácím nepřineslo, protože zápas skončil 3:5 ve prospěch hokejistů Hradce. Ale pro nás dámy to byl vcelku nevšední zážitek.

Ale teď už k šachu, kvůli kterému jsme do Ostravy přijeli. Mistrovství začalo mlhavým sobotním ránem, což nám vynahradil Hotel AKORD, který nás přivítal příjemným a útulným prostředím. Dle pořadatelů se na tuto akci sešel rekordní počet účastníků, 197 hráčů v šesti kategoriích. Než jsme se nadáli, po slavnostním zahájení zvala všechny hráče k první partii znělka v podání Jarka Nohavici. Ta se pak opakovala před každým kolem a povětšinou sklízela úspěch. Kuba (H12), Ríša (H12) i Anežka (D14) vykročili dobrým směrem a na své konto si připsali první bodík, Petruška (D10) jen půlku. První výhra posunula Ríšu s Anežkou na první šachovnici, přenášenou online,  kde Anežka vybojovala remízu, Ríša však
prohře  nedokázal zabránit. Kuba s Péťou oba vyhráli. Těsně před začátkem třetího kola nás čekalo malé zpestření v podobě náhlého výstražného hlášení, hrozícím nebezpečí a nutnosti opustit budovu. Všichni se urychleně shromáždili před budovou a čekali na vysvětlení. Záhy se ukázalo, že se jednalo o požární alarm, který pravděpodobně spustil některý z neopatrných kuřáků, který neodolal svému pokušení a navzdory všudypřítomnému zákazu si zapálil. Po třetím kole si připsal bod Kuba s Péťou, Anežce a Ríšovi se tato partie nevyvedla. Po
obědě a malé procházce naši šachisti zasedli ke 4. kolu. Kuba se dostal na pódium na 1. šachovnici, kam vlastně už poté nikoho dalšího nepustil. A nutno podotknout, že jeho partie byly vskutku mistrovské představení, které rozhodně na pódium patřilo. Páté kolo přineslo všem našim hráčům výhru, kromě Petrušky, která pokračovala v sérii remíz. Stejně dopadla i v šestém kole, zatímco Ríša s Kubou si připsali další výhru. A tak na konci prvního hracího dne vypadalo pořadí více než lákavě. Kuba jel jako neporazitelný tank a Petruška zlehka útočila na medailové pozice. Vyrazili jsme na vyhlídku věže ostravské Nové radnice a po večeři a veselé cestě ostravskou hromadnou dopravou jsme pěkně promokli. Jedinou útěchou byla naděje, že snad nám prší štěstí. V neděli ráno nás čekalo rychlé balení a hurá na poslední tři partie. Kuba si suverénně dojel pro titul Mistra ČR v kategorii H12, soupeřům nedopřál ani jednu prohru, pouze dvakrát remízoval. Deváté kolo bylo do poslední chvíle napínavé, protože losování pro něj vybralo protihráče z oddílu - Ríšu Mládka. A tohle oddílové derby skončilo zaslouženou remízou. Ríšovi bohužel díky tomu o chlup utekla bronzová příčka, protože předchozí dvě nedělní kola vyhrál.  I Anežce se v neděli velice dařilo a uhrála 2 ½ bodu, díky čemuž poskočila na pěkné 10. místo v kategorii D14. U Petrušky v kategorii D10 byly konečné výsledky nejasné do poslední vteřiny, první místa byla dost vyrovnaná a rozhodovalo pomocné hodnocení. Díky tomu nakonec Péťa přivezla pěkné 3. místo.

Turnaj si všichni hráči určitě užili, i cesta zpátky proběhla v pohodě a tak nezbývá, než doufat, že takových vydařených zážitků čeká naše děti ještě co možná nejvíce!