10.11.2017 18:16

PROPOZICE: Podebrady_11-11-2017.pdf

FOTEČKY: sachypravonin.rajce.idnes.cz/O_kralovnu_a_krale_Symfonie_-_Podebrady_11.11.2017/

DVĚ STŘÍBRNÁ A JEDNO BRONZOVÉ UMÍSTĚNÍ Z PODĚBRAD

V Domě dětí a mládeže Symfonie Poděbrady byl uspořádán 5. ročník žákovského šachového turnaje, který nesl název "O KRÁLOVNU A KRÁLE SYMFONIE".

Podle možností do Poděbrad na turnaje zajíždíme a vždy se nám tam líbilo. I o tomto víkendu (11.11.2017) odjela soutěžit velká skupina dětí z Městského domu dětí a mládeže ve Vlašimi z šachových kroužků pracujících v Pravoníně. V kategorii starších žáků nás reprezentovali Lukáš Zeman, František Jelínek, Filip Kůra, Štěpán Filip a Jakub Janda. Právě v této skupině dětí jsme si vedli velice úspěšně a kluci brali hned dvě medaile. Lukáš Zeman (1490 - st.č. 4) odvedl vstkutku perfektní výkon, uhrál 6 bodů, prohrál jen s vítězem a hrál výkonem 1595 a obsadil stříbrnou příčku. Na bronzovém stupínku skončil Fanda Jelínek (1461 - st.č. 6), který uhrál o půl bodu méně a hrál výkonem 1522. Vítězem se stal Jakub Kubíče z Lysé nad Labem, který neztratil ani jeden bod. Musím poznamenat, že tito tři šachisté za sebou nechali všechny juniory! Na místě 7. mezi staršími žáky skončil Filip Kůra (1161), 4 body, výkon 1243. Nehrál špatně, dokonce porazil domácího Ondřeje Laštovku (1477), ale vytknout mu musím v jedné z koncovek pat! a pak opatrnou remízu v posledním kole. V současné době se míjí s formou Štěpán Filip (1493), skončil na 8. místě, výkon 1256. Prohrál s Fandou Jelínkem, jinak nehrál špatně a nějaký ten bodík zkrátka chyběl. Na 29. místě končil Jakub Janda (1000), hrál výkonem 916 a zaznamenal 2 body. Jakub nehraje dlouho, sbírá zkušenosti.

Ve druhé mladší kategorii hrálo našich dětí 9. Vynikající výkon předvedl Daniel Zeman (1050), startoval ze 13. příčky a obsadil díky zisku 5 bodů 5. místo a hrál výkonem 1250. Jeho pohodový přístup k partiím by mu mohlo závidět mnoho starších dětí a s příkladnou zodpovědností zasedá ke každé partii. Startovní číslo 7 neobhájil Kája Vávra (1128), uhrál 4,5 bodu, hrál výkonem 1150, ale stačilo to jen na 9. místo. Kája hraje také s velkou chutí, ale chyby na předních šachovnicích jsou trestány, ale jinak spokojenost. Třináctou příčku obsadil Tomáš Zeman, hrál výkonem 1160 a uhrál 4 body. Tomáškovi se podařilo v prvním kole porazit Natálku Štanderovou, která ztrátu bodu oplakala, ale Tomík s ní odehrál velice pěknou partii. Škoda, že do posledního kola mu byl nalosován Karel Vávra! Na 19. příčce skončila Natálka Štanderová (1006), uhrála 4 body a hrála výkonem 1088, ale z dívek byla 2. a dovezla do klubu stříbrnou medaili v kateorii dívek! Zbrklost ve dvou partiích připravila Zdeňka Šťastného (1028 - st.č.15) o body. Končil na 26. místě, hrál výkonem 1042 a uhrál 3 body. Tři příčky za ním se umístil Vítek Duda (1000), který hrál výkonem 974 a uhrál 3 body. Vítek porazil v prvním kole Lenku Šťastnou, čímž si na své konto připsal další klubový skalp. Lenka nakonec skončila za ním až na místě 35. se 2,5 body a hrála výkonem 900. Lenka musí urychleně zpomalit a zpozornět. V poslední době dělá chyby jako úplný začátečník. Máme na čem pracovat! A naši nejmladší? Školičková Nela Hejná doslova "urvala" bodík v posledním kole a měla neuvěřitelnou radost. Jeden bodík zaznamenal i Patrik Heřmánek. U těchto dětí nám nejde ani snad o umístění, ale o sbírání cenných zkušeností. Hrají s radostí, nevadí jim, že prohrávají, soutěžení je velice těší.

Nejmladší účastnicí byla naše Nela Hejná, která si  za to z Poděbrad odvezla medaili, diplom i mimořádnou cenu.

Hráli jsme ve velkém sále Domu dětí a mládeže Symfonie Poděbrady, kde je nejen vynikající prostředí na hraní, ale i výborné zázemí pro doprovody, veliká šatna, zkrátka příjemné prostředí. Průběh soutěže byl bez problémů, pan Němeček se svými spolupracovníky vše perfektně zvládal. Pro vítěže byly připraveny figurky královen a králů, pro první tři hodnotné ceny, medaile a diplomy a pro všechny tašky s drobnými cenami a upomínkovými předměty.

Děkuji trenérům za doprovod soutěžících a rodičům a přátelům šachu za dopravu a podporu při soutěži.

Zaznamenala: Marie Filipová

Diskusní téma: O KRÁLOVNU A KRÁLE SYMFONIE PODĚBRADY 11. 11. 2017