PROPOZICE: propozice_Kolin_2017 15.4.2017.docx

STARTOVNÍ A VÝSLEDKOVÁ LISTINA:

FOTEČKY: sachypravonin.rajce.idnes.cz/O_velikonocniho_beranka_15.4.2017_Kolin/

ŠACHISTÉ BOJOVALI O VELIKONOČNÍHO BERÁNKA V KOLÍNĚ

Velice rádi zajíždíme o velikonočních svátcích na turnaj O velikonočního beránka do Kolína. Letos to vyšlo na sobotu 15.4.2017. Pořadatelem byl Dům dětí a mládeže Kolín. Pan ředitel Luboš Votroubek - ředitel DDM Kolín se svými spolupracovnicemi a trenérem šachových kroužků Janem Kalíkem (duše tohoto turnaje) uspořádali za pomoci Jana Fialy a Ing Zdeňka Chybného moc hezký turnaj.

Historicky největší skupina pravonínských šachistů - šestnáct- hrála tento turnaj. Čtyři kluci (Štěpán Filip, František Jelínek, Filip Kůra a Jiří Zeman) hráli kategorii starších a ostatní (Barbora Slavíková, Jan Veselý, Adam Slavík, Natálie Štanderová, Jakub Janda, Zdeněk Šťastný, Daniel Zeman, Michal Škaryd, Tomáš Zeman, Eliška Škarydová, Tereza Slavíková a Lenka Šťastná) v kategorii mladších žáků. Starší žáci to měli obtížnější z toho důvodu, že s nimi hráli i 4 dorostenci, kteří podle mého názoru zamíchali pořadím starších žáků v jejich neprospěch, ale je to věc názoru.

Dříve než se pustím do krátkého zhodnocení jednotlivých hráčů, tak musím poděkovat pořadatelům za příjemné prostředí, nic nám nechybělo. Děkuji řidičům a doprovodům za provázení dětí, děkuji trenéru Lukáši Filipovi za to, že se dětem po celou dobu soutěže věnoval a ihned s nimi rozbíral partie. Celkem soutěžili 4 dorostenci, 17 starších žáků a 40 mladších žáků. Z počtů je patrné, že se naši potkávali mezi sebou nad šachovnicemi dost často. Zaznamenali jsme i mnohá překvapení. Musím vyzdvihnout chování našich starších dětí, jak mezi sebe vzaly ty nejmenší a jací jsou kamarádi.

STARŠÍ ŽÁCI: (po vynechání dorostenců)

Štěpán Filip (1464), 2. místo 5,5 bodu, hrál výkonem 1504, neprohrál ani jednou, jen v posledních třech kolech remizoval. Štěpán hrál stále na prvních deskách, dvě z těch remízových partií mohl klidně proměnit v celé body.

František Jelínek (1414), 5. místo, uhrál 4 body, hrál výkonem 1290. Fandovi se dnes příliš nedařilo. Prohrál se Štěpánem Filipem a Martinem Sedmihardským z Čelákovic.

Filip Kůra (1233), 9. místo, 3,5 bodu, výkon 1129. Pro Filipa také nepodařený turnaj. Právě jemu byl do posledního kola nalosován dorostence Tomáš Gruml (vítěz dorostenců), na kterého nestačil a neblaze ovlivnil celkový výkon.

Jiří Zeman (1065), 16. místo, 2 body, výkon 1031. Škoda, že Jirkovi nevyšla dvě poslední kola, měl hratelné soupeře.

MLADŠÍ ŽÁCI:

Slavíková Barbora (1157), 5. místo (nejlepší dívka v mladších žácích), 5 bodů, výkon 1201. Porazili ji jen kluci, kteří skončili na 2. a 3. místě. Barunka měla štěstí i při losované ceně a vyhrála velký dort s šachovou tématikou.

Jan Veslý (1265), 6. místo, výkon 1240, 5 bodů. Honzík neodehrál špatný turnaj, ale tentokrát nedokázal porazit Adama Slavíka v předposledním kole, a to možná rozhodlo, že nedosáhl na medaile a nezopakoval si loňské vítězství.

Adam Slavík (1217), 7. místo, výkon 1163, 4,5 bodu, prohrané partie s prvním a druhým v pořadí. V poslední partii zahrál špatně koncovku, mohl vyhrát.

Natálie Štanderová (1000), 15. místo, výkon 1118, 4 body. Neodehrála špatný turnaj, ale Natálka na kroužku hraje o hodně lépe. Na turnajích nevyvíjí figury, brzy útočí dámou, kterou pak prohání po šachovnici, mnohdy nedojde ani na rošádu!

Jakub Janda (1000), 17. místo, výkon 1088, 4 body. Kuba ze sedmi partií odehrál hned pět s našimi dětmi! Na to, že chodí do kroužku krátkou dobu, to nebylo špatné. Jen je třeba trochu zlepšit chování u partií.

Zdeněk Šťastný (1000), 24. místo, výkon 1006, 3 body. Zdeněk nehrál dobře, porazil ho i jeden z našich předškoláků a stejně jako u Kuby mám připomínku k chování u partií.

Zeman Daniel (1000), 28. místo, výkon 958, 3 body. Daneček hraje velice rychle, budeme muset zpomalit a nabízený čas věnovat přemýšlení, určitě se to vyplatí. Jinak jsou jeho partie hezké, na jeho věk jsem velice spokojená.

Škaryd Michal (1000), 30. místo, výkon 966, 3 body. Míša umí zahrát určitě lépe, dnes mu to nevyšlo. Doufám, že se forma na "osmičky" dostaví?

Zeman Tomáš (1000), 33. místo, výkon 869, 2 body. I Tomáš hraje jako o závod! Vím, že je to nešvar začátečníku, určitě to odstraníme. Chválím ho za bod s klubovým kolegou Jakubem Jandou.

Eliška Škarydová (1000), 34. místo, výkon 845, 2 body. Eliška nebyla dnes ve formě, nevím co s ní bylo, nechtěla dokonce hrát, ale pak ji to bavilo. Porazila Terezku Slavíkovu a dokonce i Lenku Šťastnou. Eliška hraje hezky klidně a já pevně věřím, že se bude brzy rychle zlepšovat.

Tereza Slavíková (1000), 36. místo, výkon 858, 2 body, porazila Lenku Šťastnou. Terezka byla nejmladší účastnicí turnaje a také losovala mimořádnou cenu, a to se jí moc povedlo protože vytáhla číslo sestřičky Barunky. Opravdu velká náhoda! Terezka ještě nechává stát figury, ale to se zlepší.

Lenka Šťastná (1000), 38. místo, výkon 770, 1,5 bodu. Lence se dnes nedařilo. Oproti minulému turnaji jsem ji nepoznávala! Snad to bylo mimořádné a důležité turnaje, které jsou před ní zahraje lépe.