PROJEKTOVÝ DEN - O KRÁLE A KRÁLOVNU MATEŘSKÝCH ŠKOL - 4.5.2019

04.05.2019 19:05

PLAKÁT: O krále a královni MŠ - 4.5.2019.pdf

DOPIS RODIČŮM NEJMLADŠÍCH ŠACHISTŮ: Dopis pro rodiče - O krále a královnu 2019.docx

FOTEČKY: sachypravonin.rajce.idnes.cz/Projektovy_den_O_krale_a_kralovnu_materskych_skol_4.5.2019_Pravonin

ZNÁME NOVÉHO KRÁLE A KRÁLOVNU MATEŘSKÝCH ŠKOL

       Úžasný projektový den byl uspořádán 4.5.2019 v Pravoníně. Pořádali ho šachisté a dali si opravdu záležet. Podařilo se zapojit do jednoho projektu nejmladší  a nejstarší šachisty. A jak vše probíhalo?

        Veliké přípravné práce, kterým bylo věnováno podstatně více času a energie a ne jen dvěma nejdůležitějšími organizátory, tzn. odborníkem z praxe Milenou Hrubantovou a pedagogem volného času Vojtěchem Filipem. Na přípravných pracech se velikou měrou podílel vedoucí trenér šachových kroužků, pro dnešek hlavní rozhodčí a školní asistent Městského domu dětí a mládeže ve Vlašimi Lukáš Filip, ale i vedoucí šachových kroužků nejmladších dětí Miroslava Ondráková a Marie Filipová.

       Při představování pokročilých šachistů našim nejmenším soutěžícím jsme povyprávěli o jejich úspěších, aby si dovedli představit, jakých i oni mohou dosáhnout úspěchyů a zahrát  si třeba i na Mistrovství Evropy jako naše Petra Píšová. Nejstarší šachisté Petra Píšová, Kateřina Mrázková, Štěpán Filip, Filip Kůra, Filip Vopálka, František Jelínek a Michal Kubec se starali o jednotlivá stanoviště a naši školkoví soutěžící u nich plnili úkoly. Všichni se svých postů zhostili na jedničku a my vedoucí SVČ jim velice děkujeme za pomoc. Tato pedagogická činnost je bavila a užívali si spolupráci s maličkými šachisty, kteří k nim doslova vzhlíželi a pozorně je poslouchali.

      Soutěžící školičkoví šachisté odvedli dnes moc práce a i my si vážíme jejich výsledků. V neposlední řadě to byla i pro nás zpětná vazba, co vše se na schůzkách od začátku školního roku naučili.  Po úvodním slově, představení všech aktérů se pustili do práce. Nejdříve si každý vylosoval u kterého stolu bude sedět. Na připravených lístečcích dostávali natištěné šachovnice a vykreslovali odpovědi (řada, sloupec, nejdelší diagonály, nejkratří diagonály, rohy šachovnice, okrajová pole šachovnice, střed šachovnice, bílé království  a černé království).

      V průběhu měli krátkou přestávku na svačinku, kterou pro ně financoval Šachový klub Pravonín z.s., pochutnávali si na palačinkách či toustech. Před další částí se pustili do malování obrázků s šachovu tématikou, který dotvářeli vždy, když měli chviličku času mezi dalšími úkoly.

       Další blok už by v režii našich nejstarších šachistů a trenérů, kdy každý navštívil připravená stanoviště, kde splnil úkol a pak s výsledkem napsaným na "jejich" lístečku došel k hlavnímu rozhodčímu, který všechny výkony sumarizoval. Děti plnily úkoly, např. PĚŠÁK - musely doputovat pěšákem na druhý konec šachovnice, kdy po cestě sbíraly překážky, ale pozor, byly čtyři cesty a oni musely najít všechny. VĚŽ - pro věž byl připraven úkol, kdy věžka musela doputovat pro pěšáka labyrintem překážek horní a dolní cestou, ale na co nejméně tahů. KRÁL - na šachovnici jsme umístili dva krále a tři překážky a oba králové museli sebrat překážky na co nejméně tahů. STŘELEC - na šachovnici jsme umístili dva střelce a naši soutěžící měli za úkol umístit magnety na všechna pole, kam daný střelec může táhnout. DÁMA - na šachovnici měly děti postavit dámy tak, aby se vzájemně nenepadaly. SKÁKÁNÍ JEZDCEM - děti na půlce šachovnice skákaly jezdcem a jejich úkolem bylo obsadit co nejvíce polí. Každý úkol byl honorován body a špatné umístění bylo trestáno ztrátou bodů.

      Náročnější úkoly na děti čekaly ve třetím bloku úkolů. Měli za úkol na připravené diagramy zaznamenat jednotahové maty, kterých bylo 9.

      Následovalo horečné počítání, kterého se Lukáš a Vojtěch Filipovi zhostili na výbornou. Mezitím se děti proběhly po zahradě Spolkového domu, kde se projektový den konal. Využito bylo malého sálu a šachové klubovny.

      Toužebně očekávaný okamžik se přiblížil. Naši soutěžící netrpělivě těkali očima a napětí z nich bylo cítit. Pozorně poslouchali závěrečné hodnocení a my už známe nového krále a královnu mateřských škol! V Pravoníně se stal králem Jakub Čáp a královnou Nikola Ondráková. Vítězství Jakuba bylo přesvědčivé a byl o 55 bodů lepší než druhý Tomáš Brixí, rozdíl u druhého a třetího Matěje Žížaly (ten si soutěž může zopakovat ještě příští rok - není ještě předškolák)  byl pouhých 11 bodíků a čtvrtý Matyáš Filip ztrácel jen 9 bodů na Matěje. Na předních místech probíhal tedy tuhý boj! Nejlepší dívka - královna Nikolka měla rovných 300 bodů, která bude soutěžit ještě příští rok a stejně tak i další v pořadí Lada Vopálková, Karolína Kopecká a Vojtěch Hrubeš. Všem soutěžícím srdečně blahopřejeme.

      Za své výkony obdržely děti poháry a medaile financované z projektu ŠABLONY II., dále diplomy a krásné šachové plyšové figury od sponzora a věcné ceny od Šachového klubu Pravonín, z.s..

     Všichni naši malí šachisté si zaslouží velikou pochvalu za odvedené výkony, za zodpovědnost s jakou přistupovali k plnění úkolů, jak se snažili a chtěli dosáhnout co nejlepších výsledků. Výbornou atmosféru nastolili naši pokročilí šachisté a celý organizační tým. O zpříjemnění celého dopoledne se přičinily i naše dvě pravidelné pomocnice v kiosku Helena Kůrová a Miroslava Čápová.

     Závěrem děkuji všem, kdož se přičinili přímou účastí, přípravou materiálů, diplomů, na financování akce, přípravou prostor a pak i na jejich úklidu.

Zaznamenala: Marie Filipová

     

Diskusní téma: PROJEKTOVÝ DEN - O KRÁLE A KRÁLOVNU MATEŘSKÝCH ŠKOL - 4.5.2019

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek