REGIONÁLNÍ ŽÁKOVSKÁ LIGA 2023 - 2024 2. KOLO 14.10.2023 PRAVONÍN

14.10.2023 20:16

REGIONÁLNÍ ŽÁKOVSKÁ LIGA V ŠACHU 2023-2024 – 2. KOLO – 14.10.2023 – PRAVONÍN

Pravonínský spolkový dům v sobotu 14.10.2023 přivítal 82 šachistů školního věku, kteří se sjeli, aby odehráli druhé kolo RŽL v šachu. Doprovázelo je více jak 40 rodičů a prarodičů a dále v jednotlivých turnajích pracovalo 8 rozhodčích a 10 dalších pořadatelů. Šachisty přišla pozdravit i starostka obce paní Mgr. Jana Lapáčková, která zmínila, že Spolkový dům v Pravoníně užíváme již 10 let a je plně vytížený. Šachisté se scházejí každý den v týdnu a navíc pod Domečkem Vlašim zajišťujeme i výuku ručních prací dvakrát v týdnu.

Turnaj A byl hrán v šachové klubovně, kde poměřovalo své šachové umění 16 TOP šachistů, kteří odehráli švýcarským systémem 4 kola na 2 x 30 minut + 10s./tah. Turnaje B a C byli hrány ve velkém sále v prvním patře. Byly hrány rovněž švýcarským systémem na 7 kol, kdy 1. a 2. kolo se hrálo tempem 2 x 20 minut a 3. – 7. kolo tempem 2 x 25 minut. V turnaji B hrálo 32 a v turnaji C 34 šachistů.

Pořadatelé pro účastníky turnajů připravili, za přispění Městského domu dětí a mládeže Vlašim spoustu pěkných cen a Šachový klub z.s., Pravonín dodal poháry, medaile a diplomy.

V kiosku bylo podáváno různé občerstvení, které je při našich turnajích nejen tradiční, ale i nezbytné, protože v naší malé obci se nedá jinak po celý den stravovat. Turnaj se totiž hraje po celý den od 9.00 hodin až do pozdního odpoledne.

Turnaj A vyhrál Michael Stein z Vlašimi, který uhrál plný počet bodů, nikdo ho nedokázal porazit a do celkové tabulky si zapsal plných 13 bodů. Druhé a třetí místo obsadili chlapci ze Sázavy. Druhý Milan Pešta uhrál 11 bodů a třetí Jiří Matoušek získal stejný počet bodů, jen měl horší pomocné hodnocení. Nejlepší a jediná z dívek v tomto turnaji byla Veronika Žoudlíková, také ze Sázavy, celkově skončila na místě patnáctém a uhrála 7 bodů. V turnaji A hrál z našich kroužků Jan Babický, který uhrál 7 bodů, obsadil 14. místo a oproti nasazení si o 1 místo polepšil. Z Vlašimských šachistů startoval ještě Jáchym Slánský (4. místo a 10 bodů) a Zeman Daniel (8. místo a 9 bodů).

Turnaj B vyhrál Iakushev German z Říčan s 8 body, druhé místo Erik Soukup, také z Říčan se 7,5 body a třetí místo obsadil náš Michal Škaryd se 7 body. První místo z dívek obsadila (celkově třetí) Lenka Kváčová ze Sedlčan a 7 body, druhé místo Eliška Helebrandová z Vlašimi (celkově 14. místo) a 6 body a třetí místo obsadila Lucie Hrubková z Říčan (celkově 16. místo) rovněž se 6 body. Za šachové kroužky MěDDM hráli dále Jakub Čáp a skončil na 18. místě, uhrál 5 bodů, Karolína Hrabánková 25. místo se 4,5 body, Vladimír Michálek 26. místo a 4 body. Vlašim ještě reprezentoval Zeman Tomáš, celkové 17. místo s 5 body.

Turnaj C vyhrál Josef Ježek ze Sázavy, uhrál 6 bodů, druhé místo obsadil Kryštof Pučálka ze Stříbrné Skalice s 5,5 body a 3. místo uhrál Štěpán Novák z Říčan a uhrál také 5,5 bodu. Z dívek byla nejlepší Alžběta Jindráková ze Sedlčan, celkové 10. místo a uhrála 4 body, druhá nejlepší dívka skončila na 11. místě a je to naše Lenka Šťastná a uhrála také 4 body. I třetí nejlepší dívka Marie Němcová z Říčan uhrála 4 body a celkově obsadila 12. místo. V tomto turnaji hrálo hodně našich šachistů a nejlépe se vedlo Matěji Žížalovi, který skončil na 5. místě s 5 body, stejně bodů uhrál Ondra Vilímek a skončil na 6. místě, dařilo se i Vojtěchu Vlasákovi, jehož rodiče mají v Pravoníně chalupu a chtěl si turnaj zkusit, bylo to jeho první veřejné vystoupení, uhrál 5 bodů a skončil na pěkném 8. místě. Svůj první turnaj hrála i Bára Švejdová, která uhrála 4 body a skončila na 15. místě a turnaj si opravdu užívala. Dvacáté místo obsadila Rozálie Janatková se 3 body, 25. místo obsadila Veronika Veselá se 3 body a 26. místo obsadil její bratr Petr s 2,5 body. Nikola Ondráková uhrála 2 body a skončila na 29. místě a jeden bod uhrála Lada Vopálková a musela se spokojit se 33. místem. Za Vlašim hráli ještě Eliáš a Jan Villingerovi, kteří skončili na 24. místě a 3 body, resp. 30. místě a 2 body.

Turnaj probíhal bez problémů, rozhodčí nemuseli řešit žádné spory. Touto cestou děkuji všem, kdož připravovali stoly a židle, šachové soupravy pro zdárný průběh turnaje. Děkuji všem, kdož připravovali a nakupovali ceny, zajišťovali kiosek, tzn. nákup zboží a pak děkuji pořadatelům a dalším rodičům za pomoc při úklidu po turnaji. Děkuji rozhodčím a trenérům, děkuji rodičům a prarodičům, kteří děti na turnaj dopravili a strávili s nimi celý den. Především děkuji dětem, které byly hlavními aktéry pěkných partií.