TALENT CUP MALENOVICE 2014 - AKCE BŠŠ

14.12.2014 18:23

DO VLAŠIMI STŘÍBRNÁ MEDAILE Z TALENT CUPU 2014

Prodloužený předvánoční víkend 11.-14.12.2014 patřil šachovému svátku v Malenovicích. Sjeli se sem šachisté nejen z celého Česka, ale i  Slovenska a sousedního Polska. Účast předčila očekávání pořadatelů, ale rekordní počet účastníků (153) je nijak nezaskočil. Hrálo se v prostorách Hotelu Petr Bezruč pod Lysou Horou, kde byli téměř všichni ubytováni a také se zde stravovali. Hned v úvodu musím pochválit provozovatele hotelu, neboť bydlení bylo pěkné, stravování výborné. Je vidět, že mají s podobnými akcemi zkušenosti a vařili jídla, která chutnají především dětem  a až na jedno jídlo (šunkofleky) odnášeli číšníci ze stolů talíře doslova "vymetené"!

Podle foteček můžete vidět, že i zde nebylo po sněhu ani památky. Jen malé pozůstatky z umělého zasněžování z minulého měsíce. Ale i tyto plácky lákaly nedočkavé lyžaře. Ovšem my jsme přijeli za hrou králů - šachy, tak několik málo informací o turnaji, který pořádala Beskydská šachová škola z Frýdku-Místku pod vedením Pavla Benča. Klapalo vše jak po drátkách, velký počet pořadatelů plnil své úkoly perfektně. Kola byla zahajována se vteřinovou přesností.  Poslední den přijel dokonce štáb České televize a do Studia 6 na ČT24 natáčel přímý přenos. Pokud si ho pustíte, zahlédnete všechny naše hráče.

Nejkvalitnějším byl turnaj C, kde se hrálo na 7 kol 2x 60 minut + 30 sec. za tah na partii. Hráli zde šachisté narození 1999 a mladší, kteří mají minimální rating FIDE ELO 1600. Tady jsme své zástupce neměli. Startovalo 46 šachistů. Turnaj vyhrál Mis Mieszko z Polska (5,5/7), 2.místo Marek Lojek z Orlové (5,5/7) a třetí příčka patřila Patriku Štěpánovi z BŠŠ (5/7). Z dívek 1. (14.) Tereza Beluská z BŠS (4/9), 2. Julia Trusz z Polska (3,5/7) a třetí Ludmila Kopcová z Ostravy (3,5/7).

Turnaj A hráli děti narozené 2003 a 2004. Prvním nasazeným byl Jakub Voříšek, tedy situace nezáviděníhodná. Velká zodpovědnost, očekávání medailového umístění, to se moc dobře nehraje. Smolným bylo 2.kolo, kdy se Slovákem Davidem Slivkou (1440) ztratil bod a hned ve 3.kole remizoval s říčanským Pavlem Kurkem (1304), to asi  byly momenty, které ho připravili o celkové vítězství. Uhrál 7 bodů z 9 možných (v 6. kole remíza s Robertem Demkem), což znamenalo 2. místo v této kategorii, která se hrála na 9 kol 2x45 minut + 30 sec. za tah na partii se zápisem. V tomto turnaji startovala i Petra Píšová (1275) se startovním číslem 31. a její konečné umístění 26. příčka. 4,5 bodu, výkon 1289. Prohrála jen s podstatně silnějšími soupeři, ale dávala jim "zabrat". Hrála klidně, nikomu nic nedarovala zadarmo! Celkově skončila na 26. místě, z dívek byla pátá. Odvezla si i pěknou cenu, neboť galantní pořadatelé hodnotnými cenami odměňovali všechna děvčata. V této kategorii hrálo 48 dětí. Pro nás, jak vpředu uvedeno, nejúspěšnějším turnajem byl právě tento. 1. příčku obsadil Richard Stalmach z BŠŠ 7/9 a druhé, překrásné umístění putuje díky Jakubu Voříškovi 7/9 do Vlašimi! Blahopřejeme! 3. příčku obsadil Matěj Hrabal z Grygova 6,5/9. Dívkám vévodila s 6,5 body Anna Marie Koubová, 2. Kristýna Marková 6 bodů a třetí Kristýna Laurincová s 5,5 bodem.

V turnaji B, kde hrálo 54 šachistů,  jsme měli také dva zástupce. Se startovním číslem 8 Štěpána Filipa a na 33. příčce startoval Filip Kůra. Pro oba to bylo víceméně získávání zkušeností na velkém turnaji. Štěpán uhrál 4/9. Začal poměrně dobře ¾, ale pak přidal už jen jeden bod v posledním kole. Filip uhrál první i druhý den po jednom bodu a poslední den pak 1,5/2, "rozjel" se trochu pozdě. Pro oba bylo zážitkem, když hráli s cizincem (oba potkali dva). Štěpán se musel, díky svému výsledku spokojit se 34. a Filip 41. příčkou. Turnaj B vyhrál Filip Neumann z Orlové (8,5/9!), 2. Adam Gebauer (7,5/9) a 3. Adam Frank (7/9) - oba BŠŠ. Dívky: 1. Kristina Subjaková SVK 6,5/9 (5.), 2. Magdalena Gaj POL 6/9 (8.) a 3. Natalie Szuscikova BŠŠ 6/9 (10.).

Mimošachového programu jsme si moc neužili. Hrálo se každý den do tmy. Takže jsme jeden den zašli do bazénu a druhý den do solné jeskyně. Mezi koly to stačilo jen na krátké "vyvětrání" okolo hotelu. Péťa s Filipem většinou hráli dlouho, končili mezi posledními, za což je chválím.

Poslední den byli všichni vpuštěni do hracích místností na poslední chvíli a hráče čekalo hned několik překvapení. U každé šachovnice stála pěkná dřevěná vyřezávaná figurka pěšáka. Ten kdo hrál s černými měl hnědého a na koho čekaly bílé figurky dostal pěšce bílého. Ožil "Frimík" a běhal mezi dětmi, pak televizní přenos a vidina překrásných cen pro prvních šest ve všech kategoriích. Po ukončení turnaje došlo na vyhodnocování, předávání cen, diplomů, pohárů a pak bylo ještě asi deset cen losováno. To se dětem velice líbilo. Smůlu měli ti, kteří nečekali na závěr a odjeli, jejich hodnotná cena propadala ve prospěch dalšího vylosovaného.

Do Frýdku - Místku jsme cestovali auty, tam nás odvezl Miloš Filip a zpět David Kůra, oběma moc děkuji za pohodlnou cestu, kterou jsme dětem "vylepšili" zastávkou v Mekáči (jak jinak?).

PROPOZICE: 8.Talent Cup 2014.pdf