ZA DALŠÍMI BODY NA PORG DO PRAHY

28.05.2017 09:23

PROPOZICE: PORG Open 2017 - propozice.pdf

STARTOVNÍ A VÝSLEDKOVÉ LISTINY: www.chess-results.com/tnr283584.aspx?lan=5

FOTEČKY: sachypravonin.rajce.idnes.cz/Porg_Praha_28.5.2017/


     

         V neděli 28.5.2017 vyrazili naši synové do Prahy, kde se pořádal šachistický turnaj PORG Open - otevřený turnaj mládeže do 18 let. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol tempem 12 minut na partii + 5 sekund za každý povedený tah pro každého hráče.  Hned úvodem musím říci, že turnaj byl od registrace až po závěr jeden velký problém.

        Syny na turnaj doprovázel jejich tatínek s dědou a babičkou. Pořadatelé neměli tiskárnu, takže po každém rozlosování vyvolávali kdo s kým a na jaké šachovnici bude hrát. Bohužel před třetí partii došlo k chybnému usazení Toma s Danem , tzn. že Dan odehrál partii za Tomáše, kterou vyhrál a Tomáš Danovu partii prohrál. Došlo k nahlášení výsledků a k rozlosování dalšího kola. V ten moment se ozval Danův soupeř se kterým ovšem hrál Tomáš, že mu nebyl připsaný bod. Začalo se to vyšetřovat a zjistilo se, že kluci hráli obráceně. A teď se přemýšlelo, co s tím. Pořadatelé rozhodli, že Danův bod zůstane Tomášovi a turnaj pokračoval čtvrtým kolem i přes naše protesty. Lukáš se tam hrozně pohádal, dožadoval se ručního přepsání a nového rozlosování, odmítal nastoupit do dalšího kola, ale nebylo to nic platné. Ovšem v pátém kole po rozlosování měl Dan nastoupit proti Dudarecovi, kterého porazil, když hrál za Tomáše. Proti tomu se ohradila paní Dudarecová a tento moment opět zastavil turnaj na cca 45 minut. V průběhu turnaje pořadatelé přeci jen sehnali tiskárnu, pochopili, že bez ní to při účasti 64 hráčů nepůjde. Myslím, že se všem účastníkům ulevilo, když turnaj skončil, nejvíc našemu tatínkovi, který prohlásil, že si bude muset vážně promluvit s Petrem Havelkou a požádat ho, aby jim v Porgu při pořádání příštího turnaje pomohl, jinak tam už bohužel nepojedeme. Je to veliká škoda, neboť prostory pro konání turnaje jsou na úrovni, je zde možnost občerstvení a především oceňuji ochotu takový turnaj pro děti uspořádat. Myslím, že není ostuda, kdyby organizátoři požádali někoho, kdo má zkušenosti a pomohl by jim turnaj po organizační stránce zvládnout.


Zaznamenala: Dana Zemanová

Diskusní téma: ZA DALŠÍMI BODY NA PORG DO PRAHY

Datum: 05.06.2018

Vložil: Alberttreat

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate gland is the central part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate can be found just in front of the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, often known as prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years. Infections in the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of types of prostate infection. It is caused by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of the particular defect within the gland and also the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be caused by trauma for the urinary tract or by infections via other areas from the body. A patient may feel testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal from the prostate defect accompanied by the use antibiotics and NSAIDs to take care of the redness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not yet to create the causes of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper weight loss program is important. These are some with the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for overall health and this will also keep your urinary track clean.

2. Some studies declare that several ejaculations each week will help to prevent cancer of prostate.

3. Eat beef in moderation. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef per week will increase the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most crucial measure to take to make certain a healthy prostate is to opt for regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you should choose prostate examination one or more times a year.

Přidat nový příspěvek