8. KOLO REGIONÁLNÍ ŽÁKOVSKÉ LIGY 27.2.2010 V SEDLČANECH

FOTEČKY: sachypravonin.rajce.idnes.cz/8._kolo_RZL_27.2.2010_v_Sedlcanech/

RYTÍŘI Z POD BLANÍKA OVLÁDLI 8. kolo RŽL V SEDLČANECH

A to doslova! Počtám-li všechny registrované ve Vlašimi (Vlašim, Dolní Kralovice a Pravonín). Začnu-li vítězstvím jednoznačným a zaslouženým (i díky fatální chybě jednoho z jeho soupeřů) u Robina Hrdiny (Vlašim) ve skupině "A". Druhou příčku obsadil v téže skupině Vojta Filip a třetí místo Patrik Studnička, oba z Pravonína. A v béčku 1. místo Václav Voldán (Vlašim) a třetí místo Tomáš Filip (Pravonín). Jen druhé místo "urval" Martin Vystrčil z Říčan. Musím však podotknout, že "elita" Říčan - Martin Pospíšil, Jakub Rathouský, Standa Stárek a Tomáš Skalický měli dnes jiný turnaj a v Sedlčanech nehráli. Historie se však nebude ptát, zda byli nebo nebyli! Uhrané mety platí!

Toto jsou nejsilnější pocity a nyní začnu pěkně popořádku.

Od samého rána překrásná slunečná sobota, jakoby věstila pěkné výsledky v 8. kolo RŽL. Tuto promtně zorganizoval Petr Havelka v Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech, protože "neklapl" Benešov. Ochotně jsme Petrovi vypomohli s cenami, ty k "žákovské" zkrátka patří! Celkem se sjelo 78 šachistů. Dnes převládala "drobotina". Proto se mohli začít těšit "béčkaři" na pohodlnější cestu k pěknému umístění, protože  minulá špička béčka postoupila do áčka.

V áčku, kromě zmíněných šachistů z Říčan chyběla ještě Nela Pýchová, a tak zde hrála, hned tři děvčata, a to Adélka Shejbalová a Katka Mullerová (na mém notebooku nemám klávesu na přehlasované u, tak čti Millerová), obě z Říčan a Verunka Holubová ze Zvole. Děvčata obsadila nakonec 13., 14. a 15. místo, v tom pořadí jak jsou uvedena za sebou. Za nimi bez bodu, resp. se 3 body skončil David Pikal z Dolních Kralovic, pro kterého to byl těžký boj. První příčku s přehledem obsadil se 3,5 body, resp. 10 body Robin Hrdina. Ve třetím kole však měl z pekla štěstí, že jeho soupeř Patrik Studnička, snad v opojení, že má partii vyhranou, si neuržel značnou materiální převahu a nechal si dát od Robina mat! To naštve! Druhou příčku si uhrál Vojta Filip s 3 body (resp. 9 bodů), remizoval s Mirkem Šťastným (už po několikáté, asi na sebe neumí jinak zahrát!) a pak cenná remíza s Robinem Hrdinou (2035) mu zajistila toto pěkné umístění. Vojta hrál výkonem 1709, startoval až jako šestý. Přehrál Fandu Helebranda (1253) a Jirku Třebického (1536). Třetí místo obsadil druhý nasazený Patrik Studnička. Stejně jako Vojta uhrál 3, resp. 9 bodů, ale měl horší pomocné hodnocení. Hrál výkonem 1741. Porazil Ondru Duška ze Sázavy, Filipa Zváru z Vlašimi a Mirka Vyternu ze Sedlčan. Prohra s Robinem, komentovaná výše, ho dozajista bude mrzet dlouho. Ale třetí místo a 9 bodů, to je pěkný výsledek. A ostatní? František Helebrand, Mirek Šťastný a Ondra Dušek všichni 2,5 bodu (resp. 8 bodů), možná trochu příjemné překvapení, s ohledem na to, že až za nimi se seřadili se 2, resp. 7 body 7. Patrik Pýcha, 8. Jan Sadil, 9. Jirka Třebický,  10. Mirek Vyterna a 11. Filip Zvára a za nimi již zmíněná děvčata a David Pikal. Áčko hrálo v klubovně v levém křídle KD a staral se o ně Pavel Kutil.

Konečně se dnes podařilo vyhrát kategorii "B" Vaškovi Voldánovi, který uhrál 6 bodů, výkonem 1337. Véna měl neskývanou radost, kterou dával upřímně najevo. Vašek remizoval jen s Tomášem Filipem a Jirkou Havelkou, všechny ostatní partie vyhrál celkem lehce. V posledním 9. kole RŽL v Pravoníně ho čeká áčko, kde to bude mít podstatně těžší! Dnešní kolo se povedlo i Martinu Vystrčilovi a jen díky tomu,  že v posledním kole porazil našeho Tomáše Filipa se vyhoupl na druhou příčku. I přes tuto porážku, Tomáš Filip zaznamenal dneska svůj nejvěštší úspěch v RŽL. Nebýt toho, že si v posledním kole od Martina Vystrčila nechal "chytit" dámu, tak mohl obsadit příčku první, na níž se usadil po 6. kole. Hrál výkonem 1297, nasazen byl jako osmý. Ostatní kola vyhrál, jen v pátem remizoval s Vaškem Voldánem. Z děvčat byla nejlepší Maruška Křížová z Neveklova (celkově 4.). Druhou nejlepší dívkou byla Anežka Vlková, celkově 6. místo, prohrála jen s vítězem béčka a remizovala s Petrem Lebedou. Obě děvčata uhrála 5,5 bodu. Na třetí příčku dosáhla, celkově 15., Zuzanka Petrášková (snad třikrát ji ve vyhraných partiích zradil čas!) z Říčan se 4,5 body. A další... Dnešní výsledek našeho Daniela Ždycha (4,5 bodu, výkon 1097) nebyl započítán do 5 nejlepších výsledků. Své 6. startovní místo neobhájil a skončil na 12. místě. Dnes ho porazila ve 4. kole Maruška Křížová a škoda remíz s Martinem Voclem a Jakubem Voříškem. Na druhou stranu remízu zaznamenal v posledním kole v úplně "zdechlé" pozici s Karlem Chwistem z Říčan, který ač měl velikou převahu, se rozhodl k proměně figury v nejméně vhodný okamžik, naštětí pro Dana, měnil za dámu a následoval pat! Dolnokralovičtí se poskládali ve výsledkové listině hned za Dana Ždycha. Pavel Roháč 13. a 4,5 bodu, Pavel Laňka 22. a 4 body, Petr Lebeda 29. a 3,5 bodu. 3,5 bodu uhrál a 34. místo obsadil  Adam Houdek, sledován bedlivým okem otce Dana, jež se jen uculoval, když se Adamovi v posledním kole, hrál s Leonardem Mentzlem z Říčan, vykouzlit moc hezký mat. Jirka Stareček si vybral smůly přehršle, první tři partie s přehledem vyhrál, hrál na předních deskách, pak ho porazil Véna Voldán a Jirka už si do konce turnaje ani "neškrtl". Nestačil ani na Jirku Havelku, ani na Jakuba Voříška či Ondřeje Sasku. Petr Laňka 18. nasazený, dnes až 37. se 3 body a výkonem 953. Jeho dnešní výsledek patří k těm nejhorším RŽL 2009/2010. Co se, hoch, "oženil, tak se mu nedaří! Šachisty, které běžně přehrává, dneska nezdolal. Vlašimský Filip Vávra startoval dnes poprvé a hned uhrál 3 body, to není na 8 letého kluka špatný začátek!

Ve všech 8 kolech se již prostřídalo 155 dětí. Na celkového vítěze ročníku 2009/2010 má nejlépe "našloupnuto"  Robin Hrdina se 49 body, pronásledován Martinem Pospíšilem z Říčan se 48 body a za nimi Vojta Filip a Nela Pýchová se 41 bodem, Filip Zvára se 40 body. Robin jistě udělá vše pro to, aby vítězství v loňském ročníku obhájil a získal na další rok putovní pohár.

Ani výsledky podle věkových kategoriích nejsou ve všech případech jisté, na předních příčkách není nic rozhodnuto, a proto máme příslib "nelítostných" bojů v poslením kole RŽL 27. 3. 2010, které se uskuteční u nás v Pravoníně.

H 16: Hrdina Robin     49 bodů                            D 16: Mullerová Kateřina  29 bodů

Pospíšil Martin   48 bodů                                       Křížová Marie           23 bodů

Zvára Filip          40 bodů                                       Shejbalová Adéla     22,5 bodu

H 14: Filip Vojtěch       41 bodů                           D 14: Holubová Veronika   19 bodu

Pýcha Patrik       37 bodů                                    (nemá konkurenci)

Máslo Ondřej      32 bodů

H 12: Helebrand Fr.      31 bodů                          D 12:  Pýchová Nela

Vystrčil Martin    28 bodů                                     (nemá konkurenci)

Růžička Vojtěch  25,5 bodu

Laňka Petr          21 bodů

H 10: Patrnek Michal    27 bodů                          D 10:  Petrášková Zuzana   22,5 bodu

Ždych Daniel       26 bodů                                      Kořenová Magdal.     21 bodů

Chwistek Karel    22,5 bodu

Postup na "Kraj" ještě nemá zajištěn Filip Marek, Voldán Václav a ani Jirka Stareček. Tak to, kluci, koukejte v posledním kole dohnat!

V provozu byl tradiční "Mejzlíkův" bufet. Nezbytné párky v rohlíku a sladkosti k naší RŽL patří. Cenový fond dostatečný, na každého se dostalo. Atmosféra bezvadná, což je patrné z foteček.

Nyní si už jen dovoluji všechny pozvat, přesně za měsíc na 27. 3. 2010, do Pravonína na poslední 9. kolo Regionální žákovské ligy a na finálové vyhodnocení jednotlivých kategorií H,D 16 + H,D 14 + H,D 12 + H,D 10 a H,D 8.