NA "DOMEČKU" SE O PODZIMNÍCH PRÁZDNINÁCH "ŠACHOVALO"!

PROPOZICE: Šachový turnaj MěDDM.doc

FOTEČKY: sachypravonin.rajce.idnes.cz/1.rocnik_Podzimni_turnajek_na_DOMECKU_26.10.2011

Šachový turnaj předškolních dětí a žáků 1. tříd

V MěDDM „Domeček“ proběhl dne 26. 10. 2011 první ročník šachového turnaje předškolních dětí a dětí navštěvujících 1. třídu ZŠ. Začátek byl v 8:30 hodin, ale dětičky z Pravonína dorazily nedočkavě už před osmou hodinou. Naštěstí už bylo díky paní ředitelce Homolkové otevřeno a tak nemusely čekat v nepřívětivém počasí venku. Spořádaně si na boty natáhly návleky a pod vedením paní učitelky Ondrákové vyšly do prvního patra, kde byla hrací místnost. Tam se jich ujal pomocný rozhodčí Lukáš Filip, zapsal si jejich jména a seznam předal hlavnímu rozhodčímu, kterým byl Vladimír Horák. Ten vložil jména účastníků do počítače, připsal jméno nově příchozího Jakuba Vojty, počítač provedl rozlosování a mohlo se začít. Účastníků bylo deset, tempo pro každého hráče bylo 7 minut na partii, hrál každý s každým, tudíž se hrálo 9 kol. Rozhodčí rozsadil hráče k šachovnicím, vysvětlil jim, jak se zachází s šachovými hodinami a dal pokyn k zahájení partií. Na tvářích hráčů se místo dosavadního veselého výrazu objevil u někoho zachmuřený, u jiného zamyšlený, u dalšího zadumaný či nešťastný výraz podle toho, jak se jeho či její partie vyvíjela. Ano, mezi účastníky se našla i dívenka Petruška Píšová a v konkurenci devíti chlapců si nevedla vůbec špatně. Skončila na pěkném 6. místě. Ale to už předbíhám. Partie pozorně sledovali tatínek Kubíka Vojty, maminka Filípka Kůry, paní učitelka Ondráková a ostřížím zrakem i oba rozhodčí, kteří v případě jakýchkoli zádrhelů okamžitě vypomohli radou. Paní Kůrová se ujala i role fotografky a její pěkné fotky naleznete zde. Po čtyřech kolech byla vyhlášena svačinová přestávka a dětičky se přesunuly do kuchyňky v přízemí, kde si rozbalily svačiny. Po svačině objevily na chodbě stolní fotbálek a nadšeně se na něj vrhly. Dospělí si dali kafíčko z automatu a po přestávce se všichni vrátili do hrací místnosti. Dětičky si už pomalu zvykly na hodiny a Filípek Vopálků, když se mu začal zvedat praporek na hodinách, hned začal hořekovat, že už to má prohrané. Zmátl tím Štěpánka Filipa, který mu už mezitím sebral všechny figurky a chystal se mu dát mat. Místo toho mu však dal pat. Oba z toho byli zmateni, protože když vyhráli, chápali, že mají 1 bod, když prohráli, nemají nic, ale půl bodu pro každého si představit nedovedli J. Ale i to se časem naučí. Turnaj bez problémů pokračoval, ostatní po vzoru Filípka, jakmile se začal zvedat praporek, tak hned na to začaly hlasitě upozorňovat. Přišla se podívat i paní ředitelka, jestli něco nepotřebujeme a byla spokojena, že je vše v pořádku. Po devíti kolech turnaj skončil. Dětičky toho okamžitě využily a začaly ve vedlejším sále s velkým zrcadlem hrát na babu. Paní učitelka se okamžitě vrhla k zrcadlu a chránila jej vlastním tělem. Když se dětičky dostatečně vyřádily, vyhlásil rozhodčí výsledky. Paní Kůrová se ochotně ujala i diplomů, kam vyplnila jména vítězů obou kategorií.

V kategorii předškoláků vyhrál Jakub Vojta, který svou hrou vyčníval vysoko nad ostatními a vyhrál všech devět partií. Na druhém místě skončil Štěpán Filip se 7,5 body a na třetím místě (celkově na 5.) skončil Michal Jandů s 5 body.

V kategorii školáků vyhrál Filip Kůra (celkově 3.) se 6,5 body, na druhém místě (celkově 4.) skončil Filip Vopálka s 5 body a na třetím místě  (celkově na 6.) skončila Petra Píšová.

Kompletní výsledky najdete zde.

Velké díky patří i ředitelce turnaje Pavle Homolkové, která pro vítěze zajistila poháry a medaile a pro všechny i pěkné věcné ceny.

Dětičky čekala ještě cesta domů a věřím, že jim rychle uběhla při vzpomínce na právě prožité pěkné chvilky ve vlašimském Domečku.

Sepsal: Vladimír Horák

Diskusní téma: NA "DOMEČKU" SE O PODZINÍCH PRÁZDNINÁCH "ŠACHOVALO"!