RŽL - Kamenice 12.12.2009

Marie Filipová

DALŠÍ  MEDAILE  PRO  ŠK PRAVONÍN  V  ÁČKU  RŽL

V sobotu 12.12.2009 se konalo 5. kolo RŽL v Kamenici. Meteorologové nám slibovali konečně zimu, ale i u nás v Pravoníně zatím počasí OK. I cesta byla dobrá, dopravu zajišťoval Zdeněk Hejný, děkuji. V pěkných prostorách ZŠ jsme našli celodenní azyl. V hrací místnosti bylo jen pomálu účastníků, vítal nás Oldřich Sládek a Petr Havelka. Přivezla jsem jen dva hráče, a to Vojtu Filipa a Daniela Ždycha, ostatní podlehli chřipkové epidemii. Ovšem za další půlhodinku se sál naplnil a celkem bylo přítomno 72 šachistů. Po předchozí kontrole přítomných byla určena TOP skupina A (16 šachistů) a další hráli v béčku.  Počítač, při  neomylné obsluze (Petr Havelka) "vyplivl" rozlosování 1. kola a mohlo se začít.
       V áčku před zahájením prvního kola Petr Havelka předal Nele Pýchová, která náš oddíl (TJ Spartak Vlašim) vzorně reprezentovala na Mistrovství světa v Turecku, plyšového medvěda (měla to být medvědice), ale musím uznat, že klobouček, který na začátku měla, více sluší Nele (fotky 1108 a 1109 od Petra Havelky). A tak o pohlaví plyšového dárku rozhodne současná majitelka. Něco málo k historii medvěda. Na internetu na www Vlašim se diskutovalo, komu příště Nela půjčí medvěda (zda extraligovému či prvoligovému družstvu), tak jsem nadhodila, že by mohla dostat dalšího, ale reakce nebyla žádná.  Myšlenka byla zapuzena.  Druhý den, když jsem se vracela z MěDDM, kde jsem úřadovala a šla kolem stánků před Albertem, tak mě doslova o nos cvrnknul medvěd, který byl tomu prvnímu, kterého už Nela má,  tak podobný (jen na tlapkách má hnědé flíčky a má kravatu), že jsem váhala jen pár vteřin a ihned ho koupila. Doma dostal klubový drez a riflové kraťasy, klobouček a o mém dárku pro Nelu bylo rozhodnuto! Ať je to jak je to, Nela by si zasloužila celý valník takovýchto medvědů (tedy obrazně), protože tak malá slečna, podává skutečně úctyhodné výkony, navíc ona je tak skromná, na nic si nehraje, "nemachruje", je to bezvadná kamarádka a .... je zkrátka IN! Po předání dárku se začalo hrát i v áčku.
       Dvouleté působení pravonínských šachistů v šachových vodách lze hodnotit kladně. Většina dětí má velký zájem, šachovou hrou žijí, pracují na sobě. Někteří dokonce navštěvují dva zájmové kroužky (v Pravoníně a i ve Vlašimi), a to je jim ke cti a začínají se dostavovat i výsledky.
     V áčku už hrálo více kluků Lukáš Filip (ten už z věkových důvodů RŽL nehraje), Patrik Studnička, Vojtěch Filip a Michal Sibal, ale medaile "bereme" až letos.  Patrik Studnička 3. místo ve Vraném a nyní Vojta Filip. Vojtovo národní elo 1367, bylo v 5. kole RŽL přehráno výkonem 1532. Byl 8. nasazený a obsadil 3. místo, kdy pořadí určilo až pomocné  hodnocení. V prvním kole zasedl proti Veronice Holubové ze Zvole (1223) a vyhrál.  Pak následovaly 3 remízy, a to ve druhém kole s Jirkou Třebickým z Brodců, ve třetím kole s Petrem Kozlem (1424) z Neveklova a v posledním kole s Nelou Pýchovou (1605), na kterou má štěstí snad při každé RŽL a jejich partie končí většinou smírem. Vojto, výkon pěkný, ale stále si myslím, že máš navíc, ty to ještě dokážeš!

V béčku hrál Dan Ždych také svůj dosavadní životní turnaj. Minule v Říčanech "čechral" stupně vítězů, ale plichta v posledním kole ho posunula až na 7. místo. Dnes mu to vyšlo! Z Říčan má III. VT (1250) a hrál na výkon 1303. Ze startovního 13. místa  obsadil překrásné 2. místo. Dane, bezvadný výkon! Prohrál jen s vítězem Fandou Helebrandem v předposledním kole a v posledním kole remizoval s Míšou Pastrnekem z Říčan. Přehrál s přehledem takové borce jakými jsou David Pikal z Dolních Kralovic a Radek Bumbálek z Brodců, či Vojta Růžička z Říčan, který se přepočítal při velké připravované výměně šesti figurek na šachovnici, pak konstatoval: "Takovou dobu to počítám, a vono to nevyšlo!" Pak vzdal!

5. kolo RŽL v Kamenici bylo v režii Vlašimáků. V áčku hráli čtyři hráči. Vyhrál opět ZVÁRA!, ale nyní Filip Zvára, ten kluk se tak lepší, a to vůbec netrénuje. Už několikrát jsem o tom psala, že je ho pro fotbal škoda, u nás mezi šachisty by určitě vynikal více (to jistě jeho taťka bude číst se skřípěním zubů, že?). Na fotbal nechodím, ale prý ho také hraje výborně, je to všestranný sportovec! Filipe, gratuluji k tak pěknému výsledku! Třetí, jak výše popsáno Vojta Filip, pátá (ale mezi dívkami opět 1.) Nela. Nedařilo se jen Lukáši Jelínkovi, tentokrát 15. místo. A béčko? Celkem 16 zástupců (Vlašim + Dolní Kralovice + Pravonín). Fanda Helebrand (letos už po druhé) 1. místo (gratuluji), Dan Ždych 2. místo, Jirka Stareček 6. místo, Vašek Voldán 11., Pavel Roháč 14. a Vojta Kuklík 17. místo. Ten, kdo pracuje s mládeží ve Vlašimi a i v okolních zájmových útvarech MěDDM, může být pyšný z výkonů svých svěřenců a nakonec, a to každého asi "bere" více, má vnitřní uspokojení, že čas strávený s dětmi není marný!
     V průběhu dne nás několikrát donutilo počasí venku, pohovořit o tom jaká asi bude cesta domů? Sněhové přeháňky nabíraly na četnosti a sněhu přibývalo. Cestou domů byl řidič nucen jet skutečně velice opatrně. Dost to klouzalo a u nás v Pravoníně už byla souvislá sněhová vrstva na polích, ale i na neudržované silnici, ale dojeli  jsme v pohodě!

FOTEČKY:  sachypravonin.rajce.idnes.cz/5._kolo_RZL_12.12._Kamenice/

FOTEČKY OD PETRA HAVELKY: petr99.rajce.idnes.cz/Kamenice_12.12.2009/#album